piątek, 2 października 2015

Sąd Apelacyjny: klauzula indeksacyjna wystarcza do dopuszczenia pozwu zbiorowego

Sąd Apelacyjny uzasadnił postanowienie uchylające postanowienie Sądu Okręgowego o odrzuceniu pozwu grupowego klientów Getin Noble Bank SA i wskazał, że:

- o dopuszczalności procedury grupowej przesądza wspólny element umów, tj. mechanizm indeksacji, niezależnie od dokładnego brzmienia klauzuli indeksacyjnej (kwota kredytu umówiona, wypłacana i spłacana w PLN po indeksacji kursem kupna, a potem kursem sprzedaży CHF, ustalanymi jednostronnie przez bank),


- fakt zawarcia aneksu nie stanowi czynnika odróżniającego dostatecznego do odmowy ustalenia jednolitości grupy, skoro powództwo może dotyczyć i dotyczy też okresu sprzed zawarcia aneksu,


- wystarczy, że jednolitą sytuację prawną ma 10 członków grupy,


- konsumentem jest nie tylko ten, kto nie prowadzi działalności gospodarczej, ale i ten, kto prowadząc działalność zawiera umowę nie związaną bezpośrednio z tą działalnością (art. 22 par. 1 kc),


- ewentualne sformułowanie żądań pozwu jest dopuszczalne w postępowaniu grupowym,


- zarzuty dotyczące braku współuczestnika koniecznego czy interesu prawnego w ogóle nie są przedmiotem orzekania w tym stadium postępowania.

Sąd Apelacyjny nie mógł zmienić postanowienia Sądu Okręgowego i po prostu dopuścić pozew do rozpoznania, ponieważ z pierwszoinstancyjnych ustaleń nie wynika kto nie jest konsumentem i czy po pominięciu tych osób liczebność grupy będzie nie mniejsza niż 10.

Sprawa będzie ponownie rozpoznawana przez Sąd Okręgowy (sygn. akt Sądu Apelacyjnego: VI ACz 1012/15).http://law24.pl/wp-content/uploads/2015/09/postanowienie-z-uzasadnieniem.pdf
 

7 komentarzy:

 1. To bardzo dobre wieści również dla pozostałych pozwów grupowych :-)
  Trzymam kciuki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tylko cichą nadzieję, że naprawdę coś się ruszy. Nie chciałam kredytu w CHF, ale nie miałam zdolności.... teraz nie mam pieniędzy na godne życie - zarabiam TYLKO na kredyt.... ciekawa jestem- jak to jest, że teraz mam zdolność:)

   Usuń
  2. Teraz to w CHF nie dadzą bo im się nie opłaca. Bankierzy są na tyle bezczelni, że nawet nie raczyli się z nami dogadać. Sorry ale 100% zysku to jest gorzej niż lichwa, która wynosiła 30% MAX!!! Jestem przekonany, że w odwrotnym przypadku już by nas ocyckali dawno.

   Usuń
 2. Skala Bezprawia w Polsce jest porażająca ! Dramatem jest udział sądów w tym nikczemnym procederze , Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny przeszedł już do CZARNEJ HISTORII polskiego sądownictwa .

  OdpowiedzUsuń
 3. Skala Bezprawia w Polsce jest porażająca ! Dramatem jest udział sądów w tym nikczemnym procederze , Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny przeszedł już do CZARNEJ HISTORII polskiego sądownictwa .

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielu ma kredyty, ale wiedzą chociaż ile jeszcze im zostało do spłaty. Tutaj nie znamy dnia i godziny. Mam nadzieję, że przyjdzie ten dzień kiedy odetchnę i wreszcie zacznę normalnie żyć, bez stresu o kredyt.

  OdpowiedzUsuń